Természeti értékeink

„Múzeumi esték” előadássorozat keretében 2023. július 27-én Szelekovszky László természetvédelmi szakember a muzeális gyűjteményben a helyi értéktárban megtalálható természeti értékekről szólt. 

Körösi Mihály alpolgármester, az értéktár bizottság elnöke – a szép számú érdeklődő előtt – köszöntőjét örömteli hírrel kezdte, ugyanis dr. Gschwindt András munkássága bekerült a megyei értéktárba. Az alpolgármester kifejtette, dr. Gschwint Andrásnak nemcsak az űrkutatási munkáját becsüljük, hanem azt is, hogy odafigyel a város értékeire. 

Szelekovszky László bevezetőként arról szólt, hogy 1964-ben került Mezőberénybe, itt agronómusként dolgozott. Ha a városban jön, az utcán ma is sokan köszönnek neki. A sárga erdei tulipánról azt hangsúlyozta, hogy a legtöbb tudós úgy vélekedik, hogy valahonnan keletről származik, de ez egyáltalán nem biztos. 

A kunhalmok védelméről szóló 1996-os törvényről elmondta, hogy dr. Tóth Alberttel és másokkal együtt ennek előkészítésében részt vett. Az eredeti törvényből kimaradt, hogy azt tilos szántani, két évvel később a jogszabály módosításával ezt is sikerült elérniük. Az előadó kifejtette, a legrégibb kunhalmokat ötezer évesnek tartják, ezek között vannak őrhalmok, települési, illetve temetkezési helyek. Az ország legnagyobb kunhalma a békésszentandrási Gödény-halom, ez 12 méter 26 centi magas. A becslések szerint régen a megyében 1000-1500 kunhalom lehetett, ma 550-560 ismert. Mezőberény határában 14-15 volt, ma csupán öt-hat látható.

A városi ligetről Szelekovszky László elmondta, ott erdei lombhullató fák találhatók, ezeket nem mértani pontossággal ültették, ez adja a terület szépségét.

Galéria

Scroll to Top