Az esküvő hagyományai

A „Múzeumi esték” rendezvénysorozata keretében – a házasság hete alkalmából – 2025. február 5-én Végh Judit néprajzkutató, esküvőszervező és menyasszonyiruha-kölcsönző esküvői ruhákat és dekorációkat bemutató kiállítást nyitott meg, majd előadást tartott az esküvői hagyományokról és a menyasszonyi ruha történetéről.

 

A megnyitóban Végh Judit bevezetőként elmondta, az emberi élet három nagy fordulója: a születés, a házasság és a halál, ezek közül a legtöbb rítus a házassághoz kapcsolódik. Az évszázadok során a szokások változtak, de megmaradt a családi összejövetel, a vendéglátás és a hajnalig tartó mulatság.

 

Előadásában kifejtette, a polgári esküvő 1895-től kötelező, ezt követően szorult háttérbe a templomi szertartás. Ez az utóbbi időben újra előtérbe került, mivel az esküvő és a lakodalom időpontja gyakran nem esik egybe, így az egyházi szertartás a lakodalom napjára kerül.

 

Végh Judit és Bokor Sándor vőfély felidézték a régi és mai esküvő eseményeit, ezeket Bokor Sándor hagyományos esküvői rigmusokkal színesítette. Végh Judit hangoztatta, a középkorban a menyasszonyi ruha a család társadalmi helyzetét fejezte ki, az színes volt és gazdagon díszítették.  A mai fehér selyemruhák Európában csak a 19. század végén, a 20. század elején jöttek divatba, és azok a tisztaságot, ártatlanságot fejezik ki.

 

Az előadó hangsúlyozta, a mai ruhák sokat megmutatnak a menyasszonyból, áttetszőek, mély a dekoltázsuk, a fölsliccelt ruhák a combot is láthatóvá teszik. A fehér szín mellett már megjelent a tört fehér és a pezsgő is, a ruhában továbbra is a hosszú hódít.

 

Az eseményt Kovács Szabina és Gyaraki Viktor táncbemutatója színesítette.

 

GALÉRIA

 

 

Scroll to Top