Múzeum galéria

A Múzeumok Éjszakáját 22 éve tartják meg Magyarországon, jellemzően Szent Iván éjjeléhez legközelebb eső szombaton. A muzeális gyűjtemény 2024. június 22-én a három nemzetiség szobáival, a „Velünk élő múlt” című helytörténeti kiállítással, illetve Várkonyi János, Bartóki József, a Települési Értéktár és a „Kerámiák a digitális térben” című tárlattal várta az érdeklődőket. A rendezvényre az esti órákban kinyitották az I. kerületi Evangélikus Templomot, a református templomot és a Patikamúzeumot. A muzeális gyűjtemény udvarán a megjelenteket Siklósi István polgármester köszöntötte. Elmondta, Mezőberényben a Múzeumok Éjszakáját 2011 óta rendezzük meg, és csupán egyszer maradt el, akkor is a covid miatt. A polgármester köszönetét fejezte ki a szervezőknek, akik szórakozási lehetőséget nyújtanak a mezőberényieknek. Szász Ilona: „Violin Király és Hanga királykisasszony” című meséjét Joós Tamás mesemondó adta elő, a gyerekek együtt énekeltek vele, sőt a hangszereket is kipróbálhatták. Handpan bemutatót és hangfürdőt tartott Szabó Zsolt, gyönyörű, meditatív dallamokat csal elő hangszeréből. A ZumBrigád Team lendületes, vidám műsorával most is nagy sikert aratott. Ezt a hangulatot retroslágerekkel csak fokozta Mr. Rick. A Berény Táncegyüttes szabadtéri táncházát a Ludas Zenekar kísérte. A résztvevők most is körbetáncolták a tüzet. A színpadi programot számos kísérőrendezvény követte. Csete Gyula a "Pincebörtön" elnevezésű szabaduló szobába vezetett csoportot. "Miénk itt a tér!" elnevezéssel virtuális játékok, illetve csocsó és pingpong várta a gyerekeket. A Nagycsaládosok Mezőberényi Egyesülete jóvoltából volt ugrálóvár, arcfestés és kürtőskalács kóstolása. Beinschrodt Ádám és Oczot Mariann megmasszírozta a panaszosokat. Kézműves foglalkozást tartott Diószegi Eszter grafikusművész, illetve a Mezőberényi Talentum Református Óvoda, a Katicabogár Evangélikus Óvoda és az Orlai ház munkatársai. Gyöngyöt fűztek a Mezőberény Város Óvodai Intézménye óvodapedagógusai. Az Önkéntes Tűzoltó Egyesület a gyerekeknek elhozta az autóját. Kirakodóvásárt tartottak a helyi és környékbeli kézművesek. Az Orlai ház az első száz vendégnek a szalonnasütéshez nyársat és alapanyagot adott. Ennek lebonyolítását a helyi szlovákok és a Városi Nyugdíjas Klub segítette. A rendezvényhez kegyes volt az időjárás, csak a befejezés után érkezett meg az eső.

A „Múzeumi esték – életképek Mezőberényből – a civilek és évfordulók” rendezvény keretében Kolozsi Tamás elnök a „Sporthorgászok Mezőberényi Egyesületének tevékenysége” címmel tartott előadást 2024. június 13-án a muzeális gyűjteményben. Kifejtette, szervezetüket tíz alapítóval 2016 őszén hozták létre. Céljuknak tekintik a horgászsport, a versenyhorgászat népszerűsítését, fejlesztését, a fiatalok bevonását ebbe a szép sportba, illetve a természet, a vízparti környezet védelmére való nevelésüket. Ezt szolgálja a háromfordulós Lurkó kupa.

A Petőfi Irodalmi Múzeum Petőfi-vándorkiállítása 2023. október 13-án ért Mezőberénybe, a látogatási idő nagy részét az iskolai csoportok már lefoglalták, magánszemélyek csak a közzétett idősávokban tekinthetik meg.

Az eseményről részéletesebben ITT olvashat. 

Mezőberény újratelepülésének 300. és a települési értéktár létrejötte 10. évfordulója alkalmából, a „Múzeumi esték” rendezvénysorozat keretében 2023. szeptember 28-án a muzeális gyűjteményben néhány, a települési értéktárba bekerült kulturális értékünkről hallhattunk előadást.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

 

„Múzeumi esték” előadássorozat keretében 2023. július 27-én Szelekovszky László természetvédelmi szakember a muzeális gyűjteményben a helyi értéktárban megtalálható természeti értékekről szólt. Körösi Mihály alpolgármester, az értéktár bizottság elnöke – a szép számú érdeklődő előtt – köszöntőjét örömteli hírrel kezdte, ugyanis dr. Gschwindt András munkássága bekerült a megyei értéktárba. Az alpolgármester kifejtette, dr. Gschwint Andrásnak nemcsak az űrkutatási munkáját becsüljük, hanem azt is, hogy odafigyel a város értékeire. 

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

Mezőberény újjátelepülésének 300., a települési értéktár létrejöttének 10. évfordulója alkalmából a Múzeumi esték előadássorozat keretében 2023. június 29-én az előadók a város építészeti örökségét, legrégibb épületeit vették számba.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

Az idén nyáron a komolyzene kedvelői nem maradtak csemege nélkül, 2023. június 27-én egy zenetanárokból álló fuvolatriót hallhattak, július 5-én pedig „Nyáresti romantikus dallamok” címmel a Békés Megyei Szimfonikusok Kamarazenekara adott koncertet a muzeális gyűjtemény udvarán. Az est – címének megfelelően – a zene nyelvén az érzelmekről, a szenvedélyről szólt.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

A Múzeumok Éjszakáján, 2023. június 24-én a muzeális gyűjtemény udvarán sokrétű, színes program várta az érdeklődőket. Siklósi István köszöntőjében kifejtette, épp Balatonalmádiról igyekezett haza erre az eseményre, ott ilyen rendezvényt nem szerveztek. Az elmúlt években Mezőberényben a lakosság megkedvelte, így már várja a Múzeumok Éjszakáját.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat.

 

A zenerajongók különös csemegét kaptak 2023. június 27-én a muzeális gyűjtemény kiállító termében. A koncertet ugyan az udvaron hirdették meg, de a kezdés előtt néhány perccel elkezdett cseperegni az eső, így a rendezvényt bepakolták a kiállító terembe. Ráadásul elment az áram is, a szervezők az elektromos zongorát egy gépkocsi akkumulátoráról látták el árammal. Így minden akadály elhárult a hangverseny elől.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

A rock és a heavy metal szerelmesei kitűnő csemegét kaptak 2023. június 17-én a muzeális gyűjtemény udvarán. A pörgős bulin az első fellépő a Judas Priest feldolgozásokat játszó RavenStone zenekar volt. Grammy-díjas brit heavy metal banda legjobb számait adta elő a salgótarjáni zenekar. Őket a Radar követte, a rockot és a klasszikus fejrázós metált egyaránt játszó együttes jó bulit adott a rajongóknak.

Az Orlai ház három munkatársa: Túri Andrea igazgató, Csete Gyula, a muzeális gyűjtemény szakmai vezetője és Molnár Lajos, a Mezőberényi Hírmondó szerkesztője 2023. június 2-án a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesülete rendezvényén vett részt Kiskőrösön a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumban.

Az eseményről részletesen ITT olvashat. 

Az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően a muzeális gyűjtemény udvarán 2023. május 12-én megemlékeztek a holokauszt mezőberényi áldozatairól. Az elhurcoltakról Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke emlékezett meg. Kifejtette, Herczeg Lászlóval közös kutatásuk során azt találták, hogy az első zsidó kereskedő 1795-ben érkezett Mezőberénybe.  Az ismert három nemzet mellett a románok, a cigányok és a zsidók is sokat tettek a település fejlődéséért.

 A Múzeumi esték és a Mezőberény 300 rendezvénysorozat keretében 2023. április 27-én az Orlai házban a települési értéktár legérdekesebb ipari és műszaki kincseit mutatták be.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

A települési értéktár néhány agrár- és élelmiszergazdasági értékét ismerhették meg behatóbban a Múzeumi esték résztvevői 2023. március 23-án az Orlai házban. Az est házigazdája Csete Gyula, a muzeális gyűjtemény szakmai vezetője volt.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

A Békés megyei értéktár jóvoltából az érdeklődők „Hagyomány, érték, közösség Békés megyében” címmel rövid, három perces filmeket láthattak Mezőberény értéktárának kincseiről 2022. november 15-én az Orlai ház olvasótermében.  

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

A Cigány Világszövetség 1972-es párizsi kongresszusának határozata alapján augusztus 2. lett a cigány holokauszt nemzetközi emléknapja. Ebből az alkalomból 2022. augusztus 2-án a Mezőberényi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat megemlékezést tartott a muzeális gyűjtemény udvarán, a tavaly novemberben felavatott emléktábla előtt.

Az együttélés évszázadai előadássorozat keretében 2022. június 29-én a muzeális gyűjteményben Körösi Mihály alpolgármester az 1848/49-es szabadságharc mezőberényi eseményeiről szólt.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

Az időjárás nem először kellemetlenkedett a Múzeumok Éjszakájával szemben, így volt ez 2022. június 25-én is. A rendezvényt megelőzően néhány órával eleredt az eső, de kevéssel kezdés előtt elállt. Szerencsére, egyedül a kerékpártúrákat mosta el az eső, az Alföldi Turista Egyesület a Bodoky Károly Vízügyi Múzeumhoz szervezett kirándulást, Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke pedig az ókerti pincébe. Az összes többi rendezvény nagy érdeklődés mellett, jó hangulatban valósult meg. Az OPSKMM gazdag, sokszínű programmal várta az érdeklődőket a muzeális gyűjtemény udvarára.

Az együttélés évszázadai című előadássorozat keretében 2022. május 26-án Herczeg László családkutató és Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke a soknemzetiségű település kialakulásáról beszélt a muzeális gyűjteményben.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat.  

 

Az együttélés évszázadai – sorozat keretében Népművészeti értékeink a Települési Értéktárban címmel április 28-án Debreczeni János Népi iparművész, a Népművészet Mestere tartott előadást a muzeális gyűjteményben.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából 2022. április 19-én a mezőberényi áldozatokról emlékeztek meg a muzeális gyűjtemény udvarán.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

A gyulai vár palánkerődítéseinek 2015-2016-ban lezajlott kutatásait, a geofizikai és régészeti vizsgálatok eredményeit mutatja be a gyulai Erkel Ferenc Nonprofit Kft. új vándorkiállítása. Ezt 2022. március 17-én a művelődési központban nyitotta meg Liska András.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

Az együttélés évszázadai című eseménysorozat keretében Körösi Mihály alpolgármester Orlai Petrics Soma életéről tartott előadást 2022. március 24-én a muzeális gyűjteményben.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

Vágvölgyi Mihály fotográfus szenvedélyesen fotózta Kárpát-medence Petőfi-szobrait. A közel száz darabos gyűjteményből ötvenötöt láthat a közönség a 2022. március 11-én a művelődési központban megnyílt tárlaton.

„Az együttélés évszázadai” című előadássorozat első alkalmán Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke kutatásai eredményeként a mezőberényi elöljárókról és a település egykori házszámjegyzékeiről tartott előadást. Az érdeklődők e két témában az előadó köteteit is megvásárolhatták: „Mezőberény házszám és névjegyzéke (1930)”, illetve „Bírók, törvénybírók és esküdtek Mező Berényben az újjátelepülés időszakától a szabadságharcig (1728-1849) címmel.

 

„Sokarcú népi kerámia” címmel 2021. december 3-án kiállítást nyitott meg Csete Gyula néprajzos muzeulógus a muzeális gyűjteményben.  Elmondta, közel hétszáz kerámiájuk van, ezek között olyan ritka darabok, mint az 1841-es datálású Miska kancsó vagy az 1854 évi túri lisztes bödön. Az agyagedények nagy részét Hentz Lajos gyűjtötte, szám szerint 465-öt.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

Tök jó délután” címmel 2021. október 29-én az OPSKMM a magyar gasztronómiában kevésbé megbecsült sütőtöknek tartott ünnepet a művelődési központban. Ez alkalomra tökös ételeknek hirdetett versenyt az intézmény.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

Kézművesek és termelők kirakodó vására 2021. október 16-án a művelődési központ előtt.

Életút és örökség címmel 2021. október 4-én nyílt kiállítás az OPSKMM-ben, mely Habsburg Ottó életének kiemelt állomásait eleveníti meg.

A Múzeumi esték keretében Epizódok a mezőberényi cigányság történetéből címmel 2021. szeptember 30-án előadást tartott Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke.

Részletek: ITT.

A XXIV. Berényi Napok ötnapos programja 2021. augusztus 22-én családi délutánnal zárult a muzeális gyűjtemény udvarán.

Mezőberényben immár tizedik alkalommal rendezték meg a Múzeumok Éjszakáját, június 26-én délután és este az érdeklődők a gyűjtemény valamennyi kiállítását belépőjegy nélkül tekinthették meg.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

A magyar kultúra napja alkalmából 2021. január 22-én nyílt meg A velünk élő múlt címmel a Muzeális Gyűjtemény új állandó kiállítása. A járványhelyzet miatt a megnyitót az érdeklődők az intézmény Facebook-oldalán egyenes adásban követhették, illetve a helyi kábeltévé műsorában január 24-én 19 órától tekinthetik meg.

 

Az eseményről rszletesebben ITT olvashat.

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából 2020. november 3-án az OPSKMM kerekasztal-beszélgetést szervezett a helytörténeti kutatásokról a Könyvtárban. A kutatók részéről Henger Péter – ő az internet segítségével virtuálisan – , Kisari Miklósné és Körösi Mihály vett részt a beszélgetésben, a beszélgetést Bancsi Árpád történelemtanár vezette le.

A békéscsabai Munkácsy Múzeumban található a világ legnagyobb Munkácsy-relikvia gyűjteménye – hangsúlyozta Gyarmati Gabriella, a Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze, aki a Múzeumok Őszi Fesztiválja, illetve a Múzeumi esték rendezvénysorozat keretében 2020. október 29-én Munkácsy és Munkácsy címmel tartott előadást a Muzeális Gyűjteményben.

 

Az eseményről részletesebben ITT olvashat.

 

Békéscsabán 2020. október 9-én megnyílt az „Élő Népművészet” XVII. Országos Népművészeti Kiállítás Dél-alföldi tárlata a megyei könyvtárban. Az Emberi Erőforrás Minisztériuma, a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége tavaly év végén hirdetett pályázatot a kiállításon való részvételre. A megmérettetésre olyan alkotásokat vártak, melyek a hagyományos népművészetből merítenek, de a XXI. század kihívásainak megfelelően illeszkednek a környezet-, lakás-, viselet- és ajándéktárgy kultúránkba.

 

Az eseményről részletesebben ITT olvashat.

Az OPSKMM két installációval emlékezik meg az aradi vártanúk kivégzésének 171. évfordulójáról. A Muzeális Gyűjtemény falán látható a Kossuth Múzeum képe, középpontjában az aradi vértanúk kivégzésével. Előtte az asztalon korabeli elöltöltős pisztoly, címeres emlékpohár és – az elbukott szabadságharc jelképeként – egy törött szablya. Az asztal mellett jobbra erdélyi huszármente, balra selyem gyászkendő.

 

A Művelődési Központ infópultja előtt az 1848/49-es szabadságharcról szóló két könyv és nemzetiszínű szalaggal díszített szablya állít emléket az aradi vértanúknak.   

A Kulturális Örökség Napjai alkalmából 2020. szeptember 19-én szervezett városnézésre hívta Csete Gyula és Henger Péter az érdeklődőket. Emlékezetes kerékpár túra volt a résztvevők és a szervezők számára is, hiszen gyönyörű időben és szép útvonalon kerékpározhattak. Megnézték a város patinás épületeit: a vasútállomást, az ókerti pincénél Petőfire és Orlaira emlékeztek. Különleges élmény volt az ókerti iskola megtekintése, ahol Csipke Ferenc mesélt gyerekkori élményéről. A túrán 25 fő vett részt.

Csányi-Haár Gina: Álomkövek című kiállítása 2020. szeptember 18-án nyílt meg a Művelődési Központban.

Az #ujraegyutt háromnapos rendezvénysorozatát az OPSKMM kézműves alkotóköreinek kiállítása nyitotta meg 2020. augusztus 19-én a Művelődési Központban.

 

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

A Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület, illetve az OPSKMM 2020. június 29-én megemlékezést tartott a Muzeális Gyűjteményben. 

Az eseményről részletesebben ITT olvashat.

A második világháborúban mi történt Mezőberényben a szovjet csapatok bevonulása után? A „Múzeumi esték” rendezvénysorozata keretében február 27-én Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke erről tartott előadást a Muzeális Gyűjteményben.

 

Az eseményről részletesebben ITT olvashat.

A Muzeális Gyűjteményben a jeles napok alkalmából rendszeresen tartanak kézműves foglalkozást óvodásoknak. A magyarvégesi óvodások 2020. február 24-én Mátyás-napi foglalkozáson vettek részt. Az ovisok farsangi álarcot és – a Mátyás királyról szóló mesékhez kapcsolódóan – az udvari bolondok jellegzetes fejfedőjét készítették el. A következő foglalkozás majd március 15-höz kapcsolódik.   

A Baráti Egylet Mezőberényért és az OPSKMM szervezésében dr. Borgula Ilona a szentpétervári útjáról tartott beszámolót 2020. február 11-én a Művelődési Központban.

A Magyar Kultúra Napja alkalmából – a „Múzeumi esték” rendezvénysorozat keretében – 2020. január 23-án „Múltunk őrzője” címmel dr. Bódán Zsolt történész, a MNL Békés Megyei Levéltára osztályvezetője tartott előadást a megyei levéltár mezőberényi vonatkozású iratairól.

 

Az eseményrőől részletesebben ITT olvashat.

A Magyar Kultúra Napja alkalmából 2020. január 22-én Kocsis Klára, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagja nyitotta meg Debreczeni Klára népi tárgyalkotó iparművész kiállítását a Muzeális Gyűjteményben. 

 

Az eseményről részletesebben ITT olvashat.

A Múzeumi esték rendezvénysorozat keretében keretében 2019. december 18-án a Muzeális Gyűjteményben Loci Memoriae címmel a gimnázium diákjai Mezőberény történelmi eseményeit elevenítették föl. Emlékeztek a berényi zsidóságra és németségre, a régi épületekre és intézményekre, illetve Petőfi látogatásaira.

 

Az EFOP 3.3.2-16-2016-00106 KÖZÖSSÉG-ÉLMÉNY-TUDÁS Gyermek és ifjúsági kulturális, nem formális, informális fejlesztő programok Mezőberényben projekt helytörténeti szakkör diákjainak előadásokkal egybekötött programzáró alkalma.

Az általános iskola 7.c osztálya 2019. december 11-én a Muzeális Gyűjteménybe látogatott el, ahol a tanulók a közelgő Luca-nap hagyományaival ismerkedtek. Csete Gyula, a gyűjtemény szakmai vezetője beszélt a Luca-napi alakoskodásról, a szerelmi és időjárást célzó varázslásokról, ezek egy részét be is mutatta, illetve kipróbálták a gyerekek. A foglalkozás végén a tanulók Luca-búzát ültettek.  

Az őszi népszokásokkal és hagyományokkal ismertette meg Csete Gyula szakmai vezető az általános iskola 7.c osztályának tanulóit 2019. november 13-án a Muzeális Gyűjteményben. Ezt követő a tanulók Ujj Éva vezetésével kézműves foglakozáson Márton-naphoz kapcsolódóan libát, illetve tökös díszeket készíthettek. Végül egy hagyományos őszi ételt, tepsiben sült öntött málét kóstolhattak meg a résztvevők. A foglalkozásra kifejezetten a tanulók kérésére került sor.

A Mezőberényi Erdélyi Kör és az OPSKMM szervezésében 2019. november 12-én kiállítás nyílt Művelődési Központban a romániai forradalom 30. évfordulója alkalmából Román? forradalom? címmel. 

 

Az eseményről részletesebben ITT olvashat. 

Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesülete Szeghalom - Dévaványa - Mezőberény Kistérségi csoportja 2019. szeptember 24-én a Könyvtárban tartotta összejövetelét,  ezen tájékoztatót hallgattak meg Körösi Mihálytól,  a Települési Értéktár Bizottság elnökétől, illetve Kovácsné Nagy Krisztinától , a Famíliatészta Kft. marketingvezetőjétől az értéktárban szereplő tésztáikról, továbbá Kmetykó Jánosné  a helyi értékek közé tartozó Berényi Népdalkör vezetője a népdalkör tevékenységéről beszélt. A népdalkör rövid műsort is adott. Végezetül a kistérségi csoport megkoszorúzta Petőfi Sándor szobrát a Művelődési Központ kertjében, mivel a költő erősen kötődött a városhoz, így több módon is része a Települési Értéktárnak.    

A Nemzeti Érték Napja Békés megyében címmel 2019. szeptember 6-án a helyi általános iskola 7. c. osztálya lovas kocsis kiránduláson Mezőberény Települési Értéktárban megtalálható épített örökségét és természeti értékeit tekintette meg. Az értékeket Csete Gyula, a Muzeális Gyűjtemény szakmai vezetője ismertette a tanulókkal. Az eseményről egy orosházi férfi is értesült, kifejezetten ezért látogatott a városba, így ő is a csapattal tartott.  Élményeit a Muzeális Gyűjtemény vendégkönyvében rögzítette.

A Magyar Múzeumi Történész Társulat (MAMUTT) országos konferenciájának résztvevői 2019. szeptember 5-én ellátogattak Mezőberénybe. A Muzeális Gyűjteményben Csete Gyula szakmai vezető köszöntötte őket, és bemutatta a gyűjtemény kiállításait. A történészek Mezőberényből Gyomaendrődre és Szarvasra utaztak.   

A Múzeumi esték-rendezvénysorozat keretében 2019. február 28-án Képcsinálók évszázada címmel Ván Hajnalka, a Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze tartott előadást a Muzeális Gyűjteményben.

A Magyar Kultúra Napja jegyében, a Múzeumi esték rendezvénysorozat keretében 2019. január 24-én Mit üzen a Himnusz a 21. század emberének? címmel Bagita Attila középiskolai tanár tartott előadást a Muzeális Gyűjteményben.

 

Az eseményről részletesebben ITT olvashat.

A Múzeumi Esték-rendezvénysorozat keretében 2018. november 29-én Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke tartott előadást Mezőberény a ’30-as, ’40-es években címmel a Muzeális Gyűjteményben. Nagyon sok érdeklődő jött el erre az estre.

 

Az eseményről részletesen ITT.

Az Országos Könyvtári Napok keretében 2018. október 5-én Hegyi Márton, a Berényi Nyomda vezetője és Csete Gyula etnográfus, a Muzeális Gyűjtemény szakmai vezetője tartott előadást a berényi nyomdák múltjáról.  

 

Az eseményről részletesen ITT olvashat.

Várkonyi János festőművész városnak ajándékozott 18 alkotásából nyílt kiállítás 2018. augusztus 16-án a Muzeális Gyűjteményben.

 


Az eseményről részletesen  ITT  olvashat.

A Terror Háza Múzeum 2015-ben állította össze a Gulagra hurcolt 700 ezer magyar ember szenvedéstörténetének emléket állító „Rabszolgasorsra ítélve” című kiállítását. Az időszaki kiállítás Mezőberényben a Művelődési Központ aulájában volt látható 2018. szeptember 28-ig. Kiállítás két nyelven, angolul és magyarul mutatta be a deportáltak sorsát.

 

 


VII. Mezőberényi Művésztelep Elrejtett idő című tárlatát Ván Hajnalka művészettörténész nyitotta meg 2018. augusztus 17-én a Művelődési Központban.

 

Az eseményről részletesen ITT olvashat.

Hentz Lajos helytörténész és gyűjteményalapító tiszteletére 2018. augusztus 17-én emléktáblát avattak a Muzeális Gyűjtemény falán.

 

Az eseményről részletesen ITT olvashat. 

Az idei Múzeumok Éjszakáját az időjárás nem fogadta kegyeibe, többször esett az eső, és hűvös is volt, ennek ellenére sok család: szülő, nagyszülő és gyerek látogatott el 2018. június 22-én a Muzeális Gyűjteménybe, hiszen ott minden korosztály találhatott érdeklődésének megfelelő programot.

 

Az eseményről részletesen ITT olvashat. 

Az OPSKMM munkatársai nagy erőkkel készülnek 2018. június 22. péntekre, ugyanis azon a napon 17 órakor kezdődik a Múzeumok Éjszakája. 

A Múzeumi Esték-rendezvénysorozat keretében 2018. május 30-án Szelekovszky László természetvédelmi szakember tartott előadást Kastélyaink és kúráink reneszánsza címmel. A Muzeális Gyűjtemény felújítása miatt a Könyvtár adott otthont a rendezvénynek.

 

Az eseményről részletesen ITT olvashat. 

A Múzeumi Esték-rendezvénysorozat keretében 2018. április 5-én dr. Bácsmegi Gábor, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum régésze tartott előadást, Időutazás – a legújabb régészeti kutatások Mezőberény környékén címmel. Az előadó szűkebb szakterülete az újkőkor.

 

A részletekről ITT olvashat.

A Mosolygó Központi Óvoda és a Magyarvégesi Óvoda gyermekei 2018. március 13-án kézműves foglalkozáson vettek részt a Művelődési Központban. A közelgő március 15. alkalmából a kicsik honvédzászlót rajzoltak és Kossuth-címeres poharat készítettek. 

 

A részletekről ITT olvashat.

A Nefelejcs Óvoda és a Csiribiri Óvoda gyermekei tegnap kézműves foglalkozáson vettek részt a Művelődési Központban. A közelgő március 15. alkalmából a kicsik honvédzászlót rajzoltak. Holnap a Mosolygó Központi Óvoda és a Magyarvégesi Óvoda kicsinyei vesznek részt hasonló foglalkozáson.

 

A részletekről ITT olvashat. 

A Múzeumok Őszi Fesztiválja-rendezvénysorozat keretében 2017. október 30-án a Muzeális Gyűjteményben tartották meg az óvodapedagógusok módszertani napját. A rendezvény első felében Mezőberény Város Óvodai Intézménye tantestületi értekezletét tartotta meg, majd Ujj Éva, a Művelődési Központ munkatársa módszertani előadást és bemutatót tartott. 

 

Elmondta, abban kíván segítségükre lenni az óvodapedagógusoknak, hogy az évkörhöz kapcsolódóan milyen kézműves játszóházat tarthatnak a kicsiknek. Hangsúlyozta, a kézműves foglalkozások segítik a szem és a kéz koordinációját, a kéz finom mozgását, ezek elengedhetetlenek az óvodások iskolaérettségéhez.

 

Csete Gyula, a gyűjtemény szakmai vezetője karácsonyra, farsangra, március 15-re és húsvétra hasonló foglalkozásra hívta meg az intézmény óvodai csoportjait.

 

Az óvónők egyik csoportja Ujj Évánál maradt, a másik pedig Csete Gyula kalauzolásával a gyűjteményt tekintette meg. 

A Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében 2017. október 28-án az érdeklődők Debreczeni János, a Népművészet Mestere műhelyébe látogattak el.

 

A Múzeumi Esték-sorozat keretében 2017.  október 26-án Barangolások a Felvidéken címmel Csete Gyula néprajzos muzeológus tartott képes útibeszámolót a Muzeális Gyűjteményben. Csete Gyula kiemelte Felvidék építészeti értékeit, elmondta, az Alfölddel ellentétben azt a területet nem sújtotta a törökdúlás, és ott megmaradtak 16-17. századi reneszánsz és gótikus épületek, és ezekből – épp a turizmus fellendülése érdekében – sokat felújítottak. Azt előadó Gömör, Sáros és Szepes megyét járta be. Például fotóin bemutatta A fekete város című filmből ismert lőcsei városházát. Fotón vetített ki Közép-Európa legnagyobb romvárát, Szepes várát, ennek néhol még ma is húsz méter magas fala áll. Ezt a várat nem az osztrákok robbantották fel, mint a legtöbbet, hanem az 1780-as években pálinkafőzés közben égett le. A jelenlévőknek az előadás kedvet csinálhatott egy felvidéki úthoz.

 

Az Orlai Petrics Soma Könyvtár, Muzeális Gyűjtemény és Művelődési Központ sikeres pályázatával csatlakozott a Múzeumok Őszi Fesztiválja országos kezdeményezéshez, ennek keretében Mezőberényben négy rendezvényt szerveznek, az elsőt 2017. október 5-én tartották meg a Spar áruház zárt előterében.

 

Az eseményen a Muzeális Gyűjtemény mutatkozott be, a minikiállításon a látogatók egy hagyományos kamrát tekinthettek meg, míg a kézműves foglalkozáson megismerkedhettek a csuhé- és csutkababa, a gesztenyekoszorú, a termésbáb készítésével. Megtapasztalhatták, milyen a kukoricamorzsolás, illetve fejtörőkkel tehették próbára tudásukat.

 

 

A muzeális gyűjtemény Muzeumi esték-rendezvénysorozatában 2017. szeptember 28-én a Beatkorszak Mezőberényben címmel Putnoky István zenész, az egykori Lyra zenekar tagja tartott előadást. Putnoky István hangoztatta, a világban a beatkorszak 1962-ben a Beatles együttessel kezdődött. Itthon is rögtön megalakultak a hasonló zenekarok: Az Illés, a Metró, az Omega és a többiek. Mezőberényben 1965-ben alakult meg a Blaks együttes, 1966-tól hétvégéken már rendszeresen ők zenéltek a művelődési házban a bálokon. A gimnáziumban is működött egy beatzenekar 1966-tól. Putnoky István elmesélte, első gitárját 1967. karácsonyára kapta, azon három hónap alatt megtanult játszani. Első fellépése 1968 júniusában volt a Cooper névre hallgató zenekarral.  

A muzeális gyűjtemény udvarán már kezdetét vette a Múzeumok Éjszakája programsorozat. A kosárfonó már gyerekeknek mutatja a mesterség alapjait, a játszóházban a kicsik kukoricát morzsolnak. A bemutatóhoz megérkeztek a hatalmas pókok, már megcsodálhatjuk őket. Az Ókörös Trió már a gyűjtemény bejáratánál zenél. Az utcán a kézművesek, őstermelők kínálják portékáikat.

A Múzeumok Éjszakája programját Siklósi István polgármester nyitotta meg, ezt követően kulturális műsor következett. Bemutatkoztak a Mezőberényi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium növendékei. Műsort adott a Berény Népdalkör, a Szivárvány Hastánc, a Szlovák Pávakör és a „Leg a Láb” Alapfokú Művészeti Iskola növendékei.

A tűzgyújtás előtt az Ókörös Trió adott koncertet, a közönség lendületes csángó népzenét hallhatott.

   

Gyermekkorunk legkedvesebb játékai címmel 2017. május 26-án kiállítás nyílt a muzeális gyűjteményben. Köszöntőjében Siklósi István azt javasolta a megjelent óvodás gyerekeknek, hogy a számítógép mellett társasjátékkal, labdával is játszanak, sőt a fiúk kérjék meg szüleiket, hogy készítsenek nekik csontcsikót, azzal régen nagyon jót játszottak a gyerekek.

 

Kovács Annamária, a Mezőberényi Városi Óvodai Intézménye vezetője megnyitójában kifejtette, a kiállítás nem csak a gyerekeknek, hanem valamennyi korosztálynak szól. A felnőttek számára időutazást nyújt, a régi játékok révén visszarepíti őket a gyerekkorukba. Kovács Annamária megemlítette, hogy a kiállított játékok összegyűjtésében a Magyarvégesi Óvoda közreműködött.

 

A tárlat augusztus 31-ig tekinthető meg.

Az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteménye Múzeumi Esték rendezvénysorozata keretében 2017. május 19-én Vendégségben a zanglai királynál - önkéntes munka Kis-Tibetben címmel Futaki Éva tartott képes élménybeszámolót. Hangoztatta sokan Indiát ma is fejletlen államszövetségnek tartják, de ma már nem az, és többszöri utazása során azzal szembesült, hogy hihetetlenül gyorsan fejlődik. Ugyanakkor a kasztrendszer a köztudatban ma is él, bár hivatalosan az 50-es években eltörölték, de az indiaiak még ma is számon tartják, hogy ki melyik kasztba tartozik.

 

A 2017. május 8-tól május 14-ig tartó Közösségek Hete rendezvénysorozat keretében május 9-én Hangok az éterből címmel nyílt meg a rádiótörténeti kiállítás az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében. A tárlat három mezőberényi gyűjtő: Bereczki Lajos, Bartó László és Benyovszki Pál anyagából állt össze.

Köszöntőjében Siklósi István polgármester hangsúlyozta, a kiállított rádiók nagy része ma is működőképes. Jó értelemben vett megszállottság szükséges ahhoz, hogy ezeket a régi darabokat megjavítsák vagy működőképes állapotban tartsák. Bereczki Lajos megnyitójában elmondta, kiállításukon elsősorban a csöves technikát igyekeztek bemutatni. Ezek a régi, esztétikus készülékek valamikor lakberendezési tárgyak is voltak. Kitért arra, hogy háromfajta rádiógyűjtő létezik. Az első arra törekszik, hogy régi készüléke szép legyen, a második arra, hogy az szóljon is, a harmadik pedig eredeti állapotába akarja visszaállítani a készüléket, ő már restaurátor. Bereczki Lajos szólt arról is, hogy a kiállítás anyagát adó három gyűjtő tagja a Rádiógyűjtők Magyarországi Klubjának. A szervezet jelenleg 345 taggal rendelkezik. A megnyitóra eljött Máthé Sándor, a klub elnöke is, hangoztatta, céljuk, hogy feltárják a magyar rádiógyártás fejlődését, hiszen valamikor az Orion márkanév a világon mindenhol ismert volt. A kiállítás megtekinthető július 31-ig.    

„Amikor az álmokat felülmúlja a valóság” címmel indiai élménybeszámolót tartott 2017. február 24-én Futaki Éva pedagógus az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében. Az előadásra gyülekező vendégeket a gyűjtemény munkatársai indiai tejes teával fogadták. Futaki Éva négy alkalommal is járt Indiában, vetített diafotók segítségével a 2009-es útja élményeit idézte fel. Az érdeklődők népes serege az előadás révén közelebbről is megismerhette ezt a távoli, de nagyon érdekes kultúrát.

A Magyarvégesi Óvoda Katica csoportja 2017. január 24-én látogatott el az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményébe. Az óvodások a téli öltözködéssel ismerkedve megtekintették a ködmön- és bundagyűjteményt, a régi hímzéseket, illetve a pásztorélet eszközeit. A kicsik néhány eszközt kézbe vettek, azokat ki is próbálták.  

A Magyar Kultúra Napja 2017 rendezvénysorozata keretében rendhagyó időpontra, 2017. január 18-ra, szerdára került a „Múzeumi esték” legújabb eseménye. Az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében dr. Bódán Zsolt, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltára osztályvezetője Körök, egyletek, a civil társadalom története Békés megyében és Mezőberényben címmel tartott előadást. Dr. Bódán Zsolt hangsúlyozta, a két világháború között Berényben is sok civil szervezet működött, volt olvasókör, tűzoltó egyesület, színjátszókör, iparos egylet, nőegylet, ezek műkedvelőként színdarabokat adtak elő, bálokat szerveztek. Ezt az aktív civil életet a diktatúra szüntette meg 1948-ban. 

Petőfi Sándornak a születését és a halálát is titok lengi körül. Az iskolában úgy tanultuk, hogy Kiskőrösön született, de ez nem igaz, mert Szabadszálláson, csupán Kiskőrösön keresztelték meg, mert akkor csak ott volt evangélikus gyülekezet. Az sem igaz, hogy a segesvári csatában meghalt vagy eltűnt, 1989-ben ott volt Barguzinban, ahol a feltárt sírban Petőfi 25 testi jegyét azonosították a szakemberek – hangsúlyozta 2016. december 15-én Borzák Tibor az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében Rokonom, Petőfi című könyvének bemutatóján.

Borzák Tibor kifejtette, ugyan Petőfinek nincs egyenes ági leszármazottja, mert fia, Petőfi Zoltán fiatalon elhunyt, de élnek édesapja Petrovics István és édesanyja: Hrúz Mária leszármazottjai. Egykor Kecskeméten a megyei napilap munkatársaként találkozott Petőfi szabadszállási anyai ági rokonaival, később a Petrovics-ág leszármazottaival, akik Bolyon és Kerepesen élnek. Kecskeméten nyolc évvel ezelőtt tartották meg a Petőfi-rokonok találkozóját. Köztük olyan neves személyiségek vannak, mint például a Petrovics-ágon Hankiss Elemér, a Hrúz-ágon pedig Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató.

Borzák Tibor kitért arra, Szabadszálláson Hrúz Mária két leszármazottától kértek genetikai mintát, és azt kínai igazságügyi szakértők összevetették a barguzini sír leletével, az egyik minta 99,2, a másik pedig 99,9 százalékos egyezést mutatott.  A könyv szerzője megemlítette azt is, hogy Petőfinek Barguzinból vannak burját és orosz leszármazottjai is. A burját rokonokról a közelmúltban fényképes beszámolót írt a Szabad Föld hetilapban. Az orosz rokonokkal 1993-ban megszakadt a kapcsolat, de most ősszel a Barguzinban megtartott Petőfi-konferencia eredményként az egyik orosz leszármazottal sikerült felvennie a kapcsolatot.   

Ma már hajlamosak vagyunk nosztalgiával gondolni a Kádár-korszakra, különösen a ’70-8-as évekre, holott az zsarnokság volt, maga Kádár is proletárdiktatúráról beszélt – hangsúlyozta dr. Bódán Zsolt történész, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltára osztályvezetője 2016. december 8-án az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteménye pincéjében berendezett Ítéletre várva – a megtorlás évei című kiállítása megnyitóján. 

A Mezőberényi méhészek 80 éve címmel 2016. december 1-én kiállítást nyílt meg az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében. A tárlat a helyi méhészet fejlődését mutatja be, az anyag nagy részét a helyi méhészek gyűjtötték össze. A tárlat január 31-ig tekinthető meg.

Az eseményről részletesebben ITT olvashat.

Hogy 1956. október 23-án mi történt Budapesten, ennek híre október 26-27-én ért el Békés megye nagyobb városaiba: Csabára, Gyulára, és csak 28-ra a kisebb településekre. Valamennyi településen tüntetéseket tartottak, és megalakították a forradalmi bizottságot. A forradalmat megelőző nyolc-tíz esztendőben a hatalom valamennyi társadalmi réteget maga ellen fordított, ezért akartak változást az emberek, ez vitte őket az utcára – hangsúlyozta Erdész Ádám, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltárának igazgatója 2016. november 24-én az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében Élet a forradalom és a megtorlás idején Békés megyében és Mezőberényben című előadásában, ezt a Múzeumi Esték rendezvénysorozat keretében tartották meg. 

A Magyarvégesi Óvodások az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében Csete Gyula muzeológus irányításával elültették névre szólóan a Luca búzát, melyet gondosan öntözünk. Akinek Karácsonyra kizöldül, a jövő évben jó termést remélhet. Kalapból mindenki Luca cédulát húzott, így már azt is tudjuk, kinek hogy fogják hívni jövendőbelijét. Köszönjük Csete Gyulának és a múzeum dolgozóinak a lehetőséget, élményekkel gazdagodva tértünk vissza az óvodába.

Henger Péter tartót előadást a Járványok Mezőberényben az újratelepüléstől az 1920-as évekig címmel. Az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében.

2015. szeptember 24-én került sor a következő Múzeumi Estékre,Debreczeni János Népi Iparművész,a Népművészet Mestere tartott előadást a Békés megye szőttes kultúrája,Mezőberényi szőttesek címmel az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében.

A Szentjánosbogár tábor zárása, tábortűz a kastély udvarán. Az rendezvény hálaadó  szentmisével fejeződött be.

 

2015. június 28-án Mezőberényben került megrendezésre a Német Családfakutató Egyesület kihelyezett szakmai napja. A nap első programjaként a látogatók megtekintették az OPSKK Muzeális Gyűjteményét ahol Csete Gyula a múzeum szakmai vezetője tartót tárlatvezetést.

Sokan érdeklődtek 2015. június 21-én, a Nemzetközi Jóganapon megrendezett közös meditáció iránt. 

Az alkalmat Schäfer László vezette.

2015.június 19-én  már ötödik alkalommal került megrendezésre a Múzeumok éjszakája az OPSKK Muzeális Gyűjteményében. Az eseményen fellépett a Berényi Népdalkör, Kis-Berényke és a Berény Táncegyüttes,Tűzkör-Döbkör, valamint Kádár Ferenc tárogatón játszott a közönségnek.Bemutatta könyvét Frenyó György. Az eseményen még a látogatók megkóstolhatták a Lebbencs levest és a sajtos illetve tepertős pogácsát amit a Mezőberényi Szlovákok készítettek. A rendezvényt a a Szent István éji tűzgyújtás zárta.

2015. május 28-án került sor az OPSKK Muzális Gyűjteményében a Múzeumi esték előadására,ahol a "Változó természet" címmel Boldog Gusztáv természetvédelmi mérnök beszélt természeti értékeinkről.

A múzeumi világnap alkalmából 2015. május 18-án Kocsis Csaba népművelő nyitotta meg Földesi László Sárréti gyökereink című, agyagszobrokból álló kiállítását az OPSKK Muzeális Gyűjteményében, közreműködött a Berényi Népdalkör.

 

A megnyitóról részletesebb beszámoló a hírekben

A Múzeumi esték rendezvénysorozat keretében Az újratelepülő Mezőberény határának kialakulása, avagy 300 éve szerveződött újjá Békés megye címmel 2015. április 30-án Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke tartott előadást az OPSKK Muzeális Gyűjteményében. 

Az eseményről részletesebb tudósítás a hírekben

Mezőberénybe látogattak 2015. március 25-én a békéscsabai Erzsébethelyi Általános Iskola Rózsa utcai tagintézményének 7. c osztályos tanulói és pedagógusai, ugyanis a TÁMOP pályázatuk támogatásával megvalósuló témahetük tárgya volt a '48-as forradalom és szabadságharc. Ennek egy része volt az egy napos kirándulás, ahol Mezőberény Petőfi-emlékhelyeit tekintették meg Csete Gyula, az OPSKK Muzeális Gyűjteménye szakmai vezetője kalauzolásában. 

Immár hagyomány, hogy az OPSKK Muzeális Gyűjteménye március 15. alkalmából a Magyarvégesi Tagóvodával koszorúzza meg Szendrey Júlia, Petőfi Sándor felesége szobrát az épület előtt. A nagycsoportosokat Csete Gyula, a gyűjtemény szakmai vezetője fogadta, és ő helyezte el a szobron a koszorút, az óvodások papírból készített nemzeti színű tulipánokat szúrtak le a szobor köré. A gyűjteményben a kicsik megtekintették azt a poharat, amelyet Petőfi Sándor használt az Orlai-családnál. A nagycsoportosok a gyűjtemény meglátogatása előtt megtekintették Petőfi szobrát is, miként a tagóvoda középső csoportja is.

A Múzeumi esték rendezvénysorozat keretében 2015. február 26-án az OPSKK Muzeális Gyűjteményében A mezőberényi vasútállomás múltja és jelene címmel Komócsin Imre vasútmodellező tartott előadást.

Az eseményről részletes beszámoló a hírekben

 

A Muzeumi esték rendezvénysorozat keretében, Kincsleletek nyomában – régészeti leletek Mezőberényből címmel Liska András régész muzeulógus, a gyulai Erkel Ferenc Múzeum munkatársa tartott előadást 2015. január 29-én az OPSKK Muzeális Gyűjteményében. 

A Magyarvégesi Tagóvoda Margaréta csoportja látogatott el 2015. január 16-án az OPSKK Muzeális Gyűjteményébe. A kicsik a berényi disznótoros hagyományaival, annak eszközeivel ismerkedtek meg, illetve megtekintették a települési értéktárt bemutató tárlatot és a néprajzi szobát is.  

A Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozat keretében 2014. november 8-án a település hagyományos építészeti értékeit mutatta be kerékpáron Csete Gyula, az OPSKK Muzeális Gyűjteménye szakmai vezetője. Az égiek nem fogadták kegyeikbe a rendezvényt, a túra idején – rövid időszakokra – többször is eleredt az eső. Ennek ellenére az érdeklődők megismerhették a régi német, szlovák és magyar építészet sajátosságait, így például a szárazbejárót, az elő tornácot.
A kerékpártúra után Csete Gyula vetített képes előadást tartott a város építészeti értékeiről, végezetül a résztvevők a települési értéktárba került becsinált levest kóstolhatták meg.

A Múzeumi Esték alkalmából október 2-án az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében kerek évfordulókról emlékeztek meg. Nagy Ferenc nyugalmazott iskolaigazgató a 100 évvel ezelőtt kezdődött az állami elemi népiskolai oktatásról, illetve Hentz Lajos pedagógusról szólt. Csete Gyula, a muzeális gyűjtemény szakmai vezetője a néprajzkutató Hentz Lajosról emlékezett meg. 

Múzeumi Esték-sorozatban „Az ’56-os forradalom eseményei Mezőberényben – ahogy a kor tanúi megélték” című rendezvény keretében két előadás hangzott el 2014. október 21-én az Orlai Petrics Soma Kulturális Központban. Egykori emlékeit elevenítette fel Garas Kálmán, a ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium nyugalmazott tanára, aki 1954 és 1962 között a 2. számú Általános Iskolában tanított, illetve Szűcs Ferenc, a Szolnok megyei OTP nyugalmazott igazgatója, aki 1956 és 1962 között az OTP helyi fiókját vezette.    

A Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ töklámpás készítő versenyt  hirdetett, a beérkezett pályaműveket – családi kulturális program keretében – 2014. október 18-án az OPSKK  Muzeális Gyűjteményében mutatták be és bírálták el. 
A töklámpásokat a gyűjtemény szárazbejáróján állították ki, 11 ötletes munka érkezett be, a zsűri döntése  szerint első helyezett lett a Református Családi Napközi töklámpása, a második helyen Szabó Imre, a harmadik helyen Szabó Anna Szilvia munkája végzett. Csete Gyula, a gyűjtemény szakmai vezetője pincetúrát vezetett, az  épület és a pince érdekességeiről beszélt. A játszóházban nagyon sokan kipróbálták kézügyességüket. A Berényi  Népdalkör és a Szlovák Pávakör adott műsort, a színes családi programot tűzgyújtás zárta.

A Múzeumok Őszi Fesztiválja rendezvénysorozata keretében az érdeklődők 2014. október 10-én az őszi népszokásokkal ismerkedhettek meg az OPSKK Muzeális Gyűjteményében.

Az őszi jeles napokról Csete Gyula, a gyűjtemény szakmai vezetője adott tájékoztatást. A vállalkozó kedvűek kukoricát morzsolhattak. A Mezőberényi Szlovákok Szervezete ételkóstolót tartott kukoricából készült ételekből, hoztak kását, málét, illetve a helyszínen pattogtattak kukoricát. A nap zárásaként Szent Mihály-napi tüzet gyújtottak a Berény Táncegyüttes fellépésével. 

 

A 2014. február 27-én megtartott Múzeumi Esték előadássorozat keretében Szelekovszky László környezet- és természetvédelmi szakember  tartott előadást Békés megye különleges fáiról, ligeteiről és azok történetéről.

A Magyar Kultúra Napja rendezvénysorozat keretében került megrendezésre a soronkövetkező Múzeumi Esték előadása, melyen Csete Gyula etnográfus tartott előadást Mezőberény hagyományos építészeti értékeiről.

A Múzeumi Esték keretében Botyánszki Anna régészhalgató tartott előadást. A hazánkban található pincerendszerkről, járatokról, alagutakról és ezek Berényben  található változatairól.

MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA 2013. június 21.

A rendezvény képekben:

Scroll to Top