Az Internet Fiesta keretében 2025. március 25-én Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke „Családfakutatás a gyakorlatban” címmel tartott előadást az Orlai házban. Az eseményre megtelt az intézmény Petőfi-terme.
A előadó elmondta, a családfakutatás alapja az anyakönyv, ennek vezetése a karlócai béke (1699) után vált általánossá az országban. Ezt kezdetben az egyházak vezették keresztelési, esketési és halotti anyakönyvként egészen 1895. szeptember 30-ig, azt követően pedig az állam vette át ezt a feladatot, de akkor már születési, házassági és halotti anyakönyvként. A felekezeti anyakönyvek másodpéldányai az 1828-1895 közötti időszakról, az állami anyakönyvek másodpéldányai 1895. október 1-től találhatók meg a levéltárakban.
Henger Péter szólt arról, Mezőberényben az anyakönyv vezetését a letelepedés után tíz évvel kezdték el, akkor a szlovákok és németek még közösen, de később külön váltak. Ugyanezt a református magyarok 1769-ben indították el, az anyakönyvezésben ők használtak először a magyar nyelvet. A családjuk múltjára kíváncsiak az anyakönyveken túl adatokat kereshetnek különböző jegyzékekben, összeírásokban, népszámlálásokban, iskolai iratokban. Ebben jó szolgálatot tehet a Magyar Nemzeti Levéltár online adatbázisa.
Henger Péter bemutatta az Ahnenblatt családfakutató, -szerkesztő és -ábrázoló szoftvert, ezt gépünkre letöltve ingyenesen használhatjuk, az adatok bevitele után könnyen összeállíthatjuk benne a családfánkat. Hasonló célra használhatjuk a FamilySearch internetes alkalmazást is, a megtalált digitalizált dokumentumok segítségével benne összeállíthatjuk a családfánkat.